YENİ BAŞLANGIÇLAR, UMUYORUZ

Kundura Sinema

 • 6 Kasım 2021 | Cumartesi
  17:30
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz
Kayıt için TIKLAYINIZ.

Berlin merkezli araştırmacı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in küratörlüğünde hazırlanan Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz seçkisi 23 Ekim itibariyle Kundura Sinema’da. Dört kısa filmden oluşan bir sinema sergisi olarak kurgulanan seçki döngüsel bir gösterim formatıyla izleyici karşısına çıkacak.

Pia Chakraverti-Wuerthwein’in pandeminin etkileriyle radikal değişikliklere maruz kaldığımız bu zorlu dönemde özlemini çektiğimiz çeşitli hislere dokunan seçkisi, aynı zamanda düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor. İzleyiciyi duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimiyle buluşturacak Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz programının arkasında yatan ilham noktaları, seçkiyi oluşturan filmler ve filmlerin akışını küratörün kendisinden dinliyoruz:

“Bu genişletilmiş sinema programı, yaşadığımız zorlukları ve şiddeti inkar etmeksizin; dokunmanın, hareketin ve yakınlığın keyfini hissetme özlemimizden ortaya çıktı. Programdaki dört film estetik özelliklerinin yanı sıra yaşam/ölüm, şiddet/zevk, insan/insan-dışı gibi ikililere meydan okumaları nedeniyle seçildi. Programın amacı izleyicileri biraz şok etmek ve aynı zamanda onları duygulandırmak; keyifli bir uyarılma deneyimiyle içinde bulunduğumuz izolasyon ve duyarsızlık halinden çıkmamızı sağlamak.

Seçkiye Meksika çıkışlı film kolektifi Los Ingrávidos imzalı Coyolxauhqui ile başlıyoruz. Cesur ve agresif bir yaklaşıma sahip bu kısa filmde sarsıcı perküsyon motifleri transa sürükleyen çöl manzaralarına eşlik ediyor. Film süresince izlediğimiz manzarada şiddetin kalıntılarının bıraktığı izler sayesinde bir terslik olduğunu fark ediyoruz. Film Aztek mitolojisinde ay tanrıçası Coyolxauhqui’nin tecavüz hikayesine atıfta bulunuyor ve bu bağlantı üzerinden de akıllara Meksika’da yükselen kadın kırımını getirmeyi hedefliyor.

Bu acılı başlangıçtan sonra Pauline Curnier Jardin’in Explosion Ma’ Baby isimli kısasına geçiyoruz. Saint Sebastian onuruna yapılan yıllık kutlamaları takip eden filmde havai fişekler ve konfeti patlamaları kutsanmaları için havaya kaldırılan bebeklere eşlik ediyor; kamera kalabalıklar arasında baş döndürücü bir hızla hareket ederken bebeklerin yumuşak ve narin bedenleri üst üste yığılmış erkeklerin babalık gösterileriyle üst üste binerek etkileyici bir kontrast oluşturuyor.

Maya Deren’in kısası The Very Eye of Night ilk iki filmin güçlü ve ritmik seslerinden sonra izleyicilere dinlenmeleri için kısa bir mola sunuyor. Deren’in tamamlanmış son filmi ve en hırslı işlerinden biri olan The Very Eye of Night, koreograf Anthony Tudor ile yaptığı işbirliğinin sonucu ortaya çıktı. Bu kısa, Deren’in dansı filme çekmeye yönelik süregelen ilgisinin yanı sıra kariyerinin ilerleyen dönemlerinde film pratiğini mekan ve konunun bağlarından tamamen çözmeye yönelik arzusunu da yansıtıyor.

Program Lisa Jackson’ın Lichen filmiyle sona eriyor. Makro 3D ile çekilen film liken türünü şefkatli bir saygıyla ele alıyor ve onlara kendi hayat döngülerine ve kolektif hayatta kalma yöntemlerine sahip öznel bir organizma olarak yaklaşıyor. Film bu perspektif üzerinden bize içinde var olduğumuz sonsuz zaman çizgisini ve bu varoluşu paylaştığımız eşlikçileri hatırlatıyor.”

Küratör hakkında:
Küratör, araştırmacı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein Berlin’de yaşıyor. SAVVY Contemporary, Sinema Transtopia ve Kundura Sinema gibi kurum ve organizasyonlarla çalışan Pia Chakraverti-Wuerthwein güncel olarak hem interdisipliner Contest of Fruits projesi için Haverford College bünyesinde Slav ve Tatarlarla çalışıyor hem de Udo Kittelmann ve Fondazione Prada ile birlikte Human Brains sergisini düzenliyor.  piacw.com/

Filmler:
Coyolxauhqui

Yönetmen: Colectivo Los Ingrávidos
Meksika / 2017 / 10’ /16mm / Renkli / Sessiz
Orijinal adı: Coyolxauhqui
Festivaller: Cine de Morelia FF, Media City FF (2018), London Short Film Festival (2021)

Coyolxauhqui, Aztek ay tanrıçasının erkek kardeşi; savaş, güneş ve insan kurban edilen törenlerin tanrısı Huitzilopochtli tarafından öldürülme hikayesini yeniden biçimlendiriyor.
Ses ve görüntüyü cesur bir estetikte birleştiren kısa film bu mitolojik öyküye referansla Meksika’daki güncel kadın kırımının kökleri derin kültürel yapılanmalara inen ataerkil tarih ile olan ilişkisini ifşa eden bir ‘algı şiiri’ sunuyor.

Yönetmen: Colectivo Los Ingrávidos
2011’de Meksika Tehuacán’da kurulan Colectivo Los Ingrávidos geçtiğimiz on sene içerisinde 300’den fazla görsel-işitsel işi anonim olarak üretti ve yayınladı. Yeniden kurgulanan buluntu görüntülerden deneme filmlere uzanan geniş bir skalada çalışan ve belgesel formatını eğlenceli bir soyutlama pratiğiyle yoğuran kolektif, sinema ve televizyon sektörünün ticari estetiğine karşı gelen ve sektörün devlet şiddeti, kadın kırımı ve etnik soykırımlarla olan ilişkilerini irdeleyen sanatsal/politik duruşu ile tanınıyor.

Explosion Ma Baby (2016)
Yönetmen: Pauline Curnier Jardin
Hollanda-İtalya-Fransa / 2017 / 9’ /Super 8 HD / Renkli / Sessiz
Orijinal adı: Explosion Ma Baby
Festivaller: IFFR, Amsterdam International Documentary FF, 25 FPS Festival (2017)

Bir Ağustos akşamı. Güneşin boğucu sıcaklığı derinizi deliyor. Etrafınız bedenlerle çevrili. Binlerce baba, erkek bebeklerinin bedenlerini Aziz San Sebastian tarafından kutsanmaları için göğe kaldırıyor. Çığlıklar, renkler, para çelenkleri, ilahiler ve patlamalar. Erkeklere özel bu kutlamalarda kadınlar ise arkada, töreni büyük bir adanmışlık içinde takip ediyorlar.
Yönetmen Pauline Curnier Jardin, gerçekleştiği yeri gizli tuttuğu ve defalarca katılarak her sene kaydettiği bu dini ritüelin coşkulu ve büyüleyici atmosferini izleyiciyi bir heyecan girdabının içine çekerek transa sürükleyen görsel-işitsel bir deneyimine dönüştürüyor.

Yönetmen: Pauline Curnier Jardin
Fransa kökenli multidisipliner sanatçı Pauline Curnier Jardin hayatını ve üretimini Berlin-Roma ekseninde devam ettiriyor. Görsel sanatlar üretimini film, yerleştirme, performans ve çizim gibi pratikler üzerinden sürdüren Jardin, 2018’de Hollanda’dan Dutch Prize NN Ödülü’nü, 2019’da ise Almanya’da Preis der Nationalgalerie ödülünü kazandı. Dutch Art Institute ve De Ateliers’de eğitmenlik de yapan sanatçnın işleri Tokyo, New York, Paris, Londra gibi pek çok şehirde prestijli sanat kurum ve kuruluşlarında izleyici karşısına çıkıyor.

The Very Eye of Night
Yönetmen: Maya Deren
ABD / 1958 / 15’ /16mm / Siyah&Beyaz / Sessiz
Orijinal adı: The Very Eye of Night

Deneysel ve avant-garde sinema alanındaki üretimiyle tanınan Maya Deren’in son tamamlanmış filmi The Very Eye of Night, Deren’in zaman ve mekan bağlarından kurtulmuş estetiğini taşıyor. 1952 - 1955 yılları arasında koreograf Antony Tudor ile işbirliği içinde hazırlanan ancak 1959 yılında Japon besteci Teiji Ito’nun orjinal müziği eklenene kadar gösterime sokulmayan filmde Metropolitan Opera ve Bale Okulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bir dizi bale ve dans hareketleri yer alıyor. Dans ve hareket üzerine meditatif bir çalışma olan, görüntülerin negatif film orijinalleri ile gösterildiği The Very Eye of Night, düşsel akışıyla izleyiciyi teslim alan bir çekim gücüne sahip.

Yönetmen: Maya Deren
Ukrayna doğumlu Amerikalı Maya Deren 1940 ve 1950’lerde ürettiği deneysel ve avant-garde sinema işleri ile tanınıyor. Sinemanın fonksiyonunun bir deneyim yaratmak olduğuna inanan ve bu çizgide ana akım sinema sektörünü de eleştiren sanatçının sinema üretimi fiziksel mekan ve zaman gibi unsurlardan arınmış kavramsal çerçevelerle bağlama oturan bir yaklaşıma sahip. Aynı zamanda bir koreograf, dansçı, şair, yazar, film teorisyeni ve fotoğrafçı olan; sürekspoziyon, sürempresyon, yavaş çekim, atlama gibi pek çok kamera ve kurgu tekniğini kullandığı siyah-beyaz kısa filmler üreten Deren’in ismini taşıyan ve American Film Institute tarafından bağımsız sinemacılara verilen bir ödül de bulunuyor.

Lichen (2019)
Yönetmen: Lisa Jackson
Kanada / 2019 / 12’ / 3D Macro / Renkli / İngilizce
Orijinal adı: Lichen
Festivaller: Toronto Images Festival (2019), Sundance (2020)

​​​Lisa Jackson’ın makro 3D ile çektiği kısa belgeseli Lichen, bizleri gizemli bir organizmanın dünyasına götürüyor ve günümüzde halen bilim insanlarını şaşırtmaya devam eden bu etkileyici yaşam formundan neler öğrenebileceğimizi sorguluyor. Uzay dahil olmak üzere(!) en zorlu koşullarda yaşama tutunabilen bu kadim ve çeşitliliği bol liken türüne hem bilimsel hem de filozofik bir perspektiften yaklaşan film liken uzmanı Trevor Goward’ın aynı anda hem şiirsel hem de zihin açan detaylı anlatımıyla zenginleşiyor.

Yönetmen: Lisa Jackson
Belgesel, kurgu, VR, animasyon ve performans sanatı filmleri gibi pek çok alt tür arasında serbest geçiş yapan projeleriyle tanınan ödüllü yönetmen Lisa Jackson’ın kısaları Berlinale, Hot Docs, SXSW, Tribeca, London BFI gibi pek çok prestijli festivalin programında karşımıza çıkıyor. Door Number 3 isimli yeni prodüksiyon şirketiyle kendi işlerinin yanı sıra başka film ve belgeselcilerin projelerini de hayata geçiren Jackson belgesel ve sinema üzerine Gladue Video Project, Hotdocs, IndigiDocs gibi farklı kurum ve oluşumlara da danışmanlık desteği veriyor.

  BİLET BİLGİLERİ

  Biletinizi Beykoz Kundura internet sitesinden ücretsiz rezervasyon formunu doldurarak temin edebilirsiniz.
  Program değişikliği: Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. Değişiklik durumunda form üzerindeki bilgilerinizden size ulaşılarak bilgi verilir. Kapıdan rezervasyon ve rezervasyonsuz giriş hizmetimiz bulunmamaktadır.  Elimizde olmayan nedenlerden ötürü program değişikliği olursa internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla duyurulur.

  Bilgi için:  +90 216 323 31 30       /          gise@beykozkundura.com

  ÖNEMLİ BİLGİLER
  Genişletilmiş sinema deneyimi sunan bu sergi formatındaki gösterimlere 17:30-19:30 saatleri arasında giriş-çıkış yapılması serbesttir. Koltuklarımız numaralı değildir. Koltuklar arası 1m mesafe ile çapraz oturma düzeni uygulanmaktadır.

  Sağlığınız İçin:
  6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren genelge doğrultusunda kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.

  Girişleriniz forma girilen bilgileriniz kontrol edilerek, temassız olarak gerçekleşmektedir.
  Ayrıca “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden HES kodu sorgulaması yapılacak, sağlık durumu riskli misafirler alana kabul edilmeyecektir.
  Maskesi olmayan misafirler alana kabul edilmemektedir. Alanda bulunduğunuz süre boyunca maskenizi usulüne uygun şekilde takmanızı rica ederiz. Maskesi olmayan misafirlerimize yedek maske temin edilecektir.
  Alana giriş yaptığınız an itibariyle alanda bulunduğunuz süre boyunca “sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni” başta olmak üzere COVID-19 kapsamında uygulanan kurallara ve görevli arkadaşlarımızın uyarılarına uymanızı rica ederiz.
  Gösterim kapalı salonda gerçekleşecek olup, sertifikalı havalandırmasistemlerimiz %100 temiz hava ile çalışır ve karışım ücresi içermez.

  Mekân Kullanımı:
  Etkinlik bilet/rezervasyonunuzun Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  Ücretsiz rezervasyon ile katılım sağlayabileceğiniz gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir, yeme-içme alanlarından faydalanabilir; aynı günlerde Kundura Sahne’de yer alan REVERT dans gösterisine bilet alarak katılabilir ve Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini de ücretsiz rezervasyonla ziyaret edebilirsiniz.
  Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

  Yaş Sınırı: 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.

  Kayıt: Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

  Yeme - İçme: Etkinlik alanında yer alan yiyecek ve içecek hizmetlerimizden faydalanabilir ya da Beykoz Kundura’nın restoranı Demirane’yi tercih edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.

  NASIL GELİNİR?
  - Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir. 
  - Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

  Beykoz İskelesi önünden hareket edecek ücretsiz ring servis hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
  Beykoz İskele Hareket Saatleri
  Cumartesi & Pazar:  15:15 – 15:45
                                   17:15 – 17:45
                                   18:15 – 18:45

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi