HOUSEMAIDS
Kundura Sinema

  • 15 Mart - 10 Mayıs

Belgesel

Yönetmen | GABRIEL MASCARO

Brezilya / 2012 / Renkli / 76’ / DCP
Portekizce; Türkçe altyazılı

Senaryo | Gabriel Mascaro

Yönetmen Gabriel Mascaro, yedi Brezilyalı gençten bir hafta boyunca evlerinde çalışıp aynı zamanda onlarla birlikte yaşayan hizmetçi kadınları kayıt altına almalarını istedi ve gençlerin çektiği videolardan yola çıkarak Housemaids belgeseline imza attı.  

Yemek, temizlik, ütü, çocukların bakımı gibi pek çok ev içi işi üstlenen bu kadınları takip eden film, aynı zamanda onların yabancı bir aileyle aynı evde yaşama haline dikkat çekiyor. Film boyunca, ev işçisi kadınlar o işten o işe koşarken bir taraftan da kendi arka planlarına dair paylaşımlarda bulunuyor; aşk, mutluluk gibi kavramlar hakkında yorumlar yapıyor.

Filmin en önemli özelliği, çekimleri yapan gençlerle söz konusu kadınlar arasında kurulmuş o bağdan kaynaklanan samimiyet. Gençlerin çok büyük bir kısmı, söyleşi yaptıkları kadınlarla birlikte büyümüş; hatta bazı kadınlar gerçek anlamda aile bireyi olarak kabul ediliyor. Yaşamları iç içe geçmiş, ortak bir geçmişi paylaşıyorlar. Dolayısıyla aralarındaki sosyoekonomik dengesizlik yok olmuş, oldukça özel bir diyaloğa dayanan ilişkileri var.

Gençlerle kadınlar arasındaki bu diyalog filme direkt olarak yansıyor. Kadınlar kendilerini olağanca samimi bir şekilde ifade ediyor. Daha da önemlisi onların paylaşımları doğrultusunda seyirci dönüşmekte olan Brezilya toplumuna dair de fikir sahibi oluyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
HOUSEMAIDS Kundura Sinema 10.05.2020 17:00 Satışta
Detay
Satışta
HOUSEMAIDS Kundura Sinema 06.06.2020 19:30 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi