WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA
Kundura Sinema

  • 13 Haziran - 20 Haziran

Belgesel

Yönetmen | MARK COUSINS

İngiltere / 2018 / Renkli / 831’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo  | Mark Cousins
Oyuncular | Mania Akbari, Adjoa Andoh, Clio Barnard

Yönetmen Mark Cousins’ın geçtiğimiz yıl Toronto Film Festivali’nde seyirciyle buluşan Women Make Film belgeseli, nisan ayında Kundura Sinema’ya konuk oluyor. Film, aralarında Tilda Swinton, Jane Fonda, Thandie Newton, Debra Winger’ın da bulunduğu 183 kadın yönetmenin hikâyesini anlatıyor.  

Yaklaşık 14 saatlik bir seyir vadeden Women Make Film belgeseli, beş ayrı oturumda gösterilecek. Bu beş ayrı bölüm bir bütün olarak değerlendirilebileceği gibi her biri ayrı birer belgesel olarak da nitelendirilebilir. Dolayısıyla dilerseniz bu oturumların hepsini izleyerek kadınların sinemasına dair uzun bir yolculuğa çıkabilir dilerseniz ilgilendiğiniz alanlara yönelik seçimler yapabilirsiniz.

Belgeselin 4 Nisan 2020, Cumartesi günü gösterilecek ilk bölümünde kadın sinemacıların kendi dillerini nasıl oluşturduklarına, karakter tanıtımı ve diyalog kullanımlarına, kare tercihlerine odaklanılıyor. 5 Nisan 2020, Pazar günü gerçekleşecek ikinci oturumda ise sahne kullanımı, bütçe yönetimi ve kurgu gibi konular ele alınıyor. Kadın yönetmenlerin beden, cinsellik, din, politika gibi kavramlar karşısındaki duruşları, 11 Nisan 2020, Cumartesi günü gösterilecek üçüncü bölümde mercek altına alınıyor. Hemen ertesi günü, 12 Nisan 2020, Pazar günü gerçekleşecek dördüncü bölümde kadın sinemacıların melodram ve bilim-kurgu türleriyle ilişkisi, cehennem tasvirleri, oluşturdukları hikâye ritmi gibi detaylar gündeme geliyor. 18 Nisan 2020, Cumartesi günü gerçekleşecek son oturumda ise yönetmenlerin aşk, ölüm, var oluş gibi kavramları nasıl ele aldıkları, müzik ve dans kullanımları inceleniyor.

Kadınların gözünden bir tür sinema dersi olarak nitelendirilebilecek Women Make Film belgeseli, seyirciyi sinema tarihi içinde uzun bir yolculuğa çıkararak erkek egemen bu sektör içinde gizli kalmış ya da ikinci plana atılmış kadın kahramanları ön plana çıkarmayı hedefliyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA B1 Kundura Sinema 13.06.2020 14:00 Satışta
Detay
Satışta
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA B2 Kundura Sinema 13.06.2020 18:00 Satışta
Detay
Satışta
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA B3 Kundura Sinema 14.06.2020 14:00 Satışta
Detay
Satışta
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA B4 Kundura Sinema 14.06.2020 18:00 Satışta
Detay
Satışta
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA B5 Kundura Sinema 20.06.2020 16:00 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi