REMOTE İSTANBULŞehirde Kendinle Buluş

Remote İstanbul oyununda bir grup şehir sakini kulaklıklar takarak İstanbul’da bir yolculuğa çıkar ve sentetik bir ses tarafından yönlendirilirler. Yapay zekayla olan bu karşılaşma bu yolculuğu bambaşka bir deneyime dönüştürür. Algoritmalar tarafından yönlendirilirken aslında bizler kimi takip ediyor oluruz? Hep bir aradayken ortaklaşa kararları nasıl alabiliriz? Birbirimizi seyrederken ve etkilenirken, kişisel kararlar veririz ama yine de bir grubun parçası olarak kalır mıyız?

Anadolu yakasında belirtilen buluşma noktasında bu yolculuk başlıyor. Sahnenin İstanbul sokaklarının olduğu, izleyicilerin de zaman zaman oyuncu olarak yer aldığı bu eserde şehir pratiğiyle olan ilişkimizi sorguluyoruz. Yapay zekâ ile insan davranışlarını gözlemlerken, adım adım sese aşina oluyoruz. Yolculuk boyunca stereofonik sesler, film müzikleri gibi farklı özgün ses tasarımlarının izleyiciyi yönlendirdiği performans, şehrin dokusunun kendi tınısına dönüşebildiği gibi izleyiciye şehirle bambaşka bir ilişki de kurdurabiliyor...

Rimini Protokoll’un şehirden şehre yolculuğa çıkan bu özel projesi her şehirde o şehrin dokusuna, gündemine ve yerel kültüre adapte edilerek izleyiciye sunulmuştur. 2013 senesinde Berlin’deki ilk gösterisinin ardından bugüne kadar Londra, Paris, Lizbon, Milano, Madrid, Kopenhag, New York, Los Angeles, Miami, Buenos Aires, Santiago, Moskova, St. Petersburg, Kiev, Tahran, Hong Kong, Şangay, Abu Dabi dahil olmak üzere 50’nin üzerinde farklı şehirde izleyicilerle buluştu.

Sizleri Remote İstanbul yolculuğuna, İstanbul’un kodlarını yepyeni seslerle keşfetmeye davet ediyoruz...Katılımcılar İçin Bazı Genel Bilgiler

  • Lütfen etkinlik başlangıç saatinden 15 dakika önce etkinlik başlangıç noktasında mutlaka hazır bulunun.
  • Etkinlik boyunca kullanımınız için size özel bir kulaklık sistemi tahsis edilecektir. Bu belgeyi tarafınızca imzaladığınız takdirde görevli arkadaşlar size malzemeleri teslim edecek ve etkinliğe hazırlayacaktır.
  • Etkinlik yaklaşık 120 dakika boyunca, şehrin içinde 2 km’lik bir mesafe yürümeyle tamamlanır.Etkinlik süresince kısa mesafede metro kullanılacağını belirtmek isteriz.
  • Etkinliğin başlangıç noktası ile bitiş noktası farklı olduğundan başlangıç noktasına toplu taşıma kullanarak gelmeniz tavsiye edilir.
  • Etkinlik açık havada ve yürüme düzeninde gerçekleştirileceği için rahat ayakkabı ve giyim tercihleri yapmanızı ve susuz kalmamanızı öneririz.
  • Etkinlik sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapılması yasaktır. 
  • Etkinlik boyunca gerçekleşebilecek herhangi bir kaza ya da sağlık probleminden katılımcının kendisi sorumludur.

RIMINI PROTOKOLL’den REMOTE İSTANBUL
(KAEGI / KARRENBAUER)

Proje Tasarımı, Yazar ve Yönetmen: Stefan Kaegi
Remote İstanbul Mekan keşfi, Yazarı ve Yönetmeni: Jörg Karrenbauer
Proje Ses Tasarımı: Nikolas Neecke
Remote İstanbul Ses Tasarımı:  Ilona Marti, Peter Breitenbach
Dramaturji: Aljoscha Begrich
Yapım Yönetimi: Epona Hamdan, Monica Ferrari

"Remote X" bir Rimini Aparat yapımıdır.

HAU Hebbel am Ufer Berlin, Portekiz Goethe Enstitüsü ve Teatro Maria Matos, Festival Theaterformen Hannover/Braunschweig, Festival d'Avignon, Zürcher Theater Spektakel ve Kaserne Basel işbirliği içinde yürütülmektedir.

Capital Cultural Fund Berlin, Swiss Arts Council Pro Helvetia ve Fachausschuss Tanz und Theater Kanton Basel-Stadt tarafından desteklenmektedir. House on Fire üyesi bir ortak yapım olarak da Avrupa Birliği Kültür Programı tarafından desteklenmektedir. 


Remote İstanbul Uygulama Yapım Ekibi

Remote İstanbul yerel prodüksiyonu Kundura Sahne ve Lita YapımEvi işbirliğinde yapılmıştır.

2020 Sezonu

2021 Sezonu


2022 Sezonu

Genel Sanat Yönetmeni: S. Buse Yıldırım

Yapım Amiri: Cem Eskier
Yapım Asistanı: Doğa Cinel, Elif Engin
Operasyon Asistanları: Güray Doğru, Can Kılınç, Sait Yamaner, Ali Olcay Aracı, Oğuzhan Kurt (Lita House of Production)
İletişim & İş Geliştirme Yönetici: Birgül Açar
Basın İlişkileri: ZU PR

Teşekkürler: T.C. İstanbul Valiliği, Kadıköy Kaymakamlığı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi, İstanbul Metro A.Ş., Yıldırım Holding, Av. Ali Yüksel Özmen, Kerem Şahin, Tepe Nautilius, Yağmur Karabacak

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi