REMOTE İSTANBULRemote İstanbul oyununda bir grup şehir sakini kulaklıklar takarak İstanbul’da bir yolculuğa çıkar ve sentetik bir ses tarafından yönlendirilirler. Yapay zekayla olan bu karşılaşma bu yolculuğu bambaşka bir deneyime dönüştürür. Algoritmalar tarafından yönlendirilirken aslında bizler kimi takip ediyor oluruz? Hep bir aradayken ortaklaşa kararları nasıl alabiliriz? Birbirimizi seyrederken ve etkilenirken, kişisel kararlar veririz ama yine de bir grubun parçası olarak kalır mıyız?

Anadolu yakasında belirtilen buluşma noktasında bu yolculuk başlıyor. Sahnenin İstanbul sokaklarının olduğu, izleyicilerin de zaman zaman oyuncu olarak yer aldığı bu eserde şehir pratiğiyle olan ilişkimizi sorguluyoruz. Yapay zekâ ile insan davranışlarını gözlemlerken, adım adım sese aşina oluyoruz. Yolculuk boyunca stereofonik sesler, film müzikleri gibi farklı özgün ses tasarımlarının izleyiciyi yönlendirdiği performans, şehrin dokusunun kendi tınısına dönüşebildiği gibi izleyiciye şehirle bambaşka bir ilişki de kurdurabiliyor...

Rimini Protokoll’un şehirden şehre yolculuğa çıkan bu özel projesi her şehirde o şehrin dokusuna, gündemine ve yerel kültüre adapte edilerek izleyiciye sunulmuştur. 2013 senesinde Berlin’deki ilk gösterisinin ardından bugüne kadar Londra, Paris, Lizbon, Milano, Madrid, Kopenhag, New York, Los Angeles, Miami, Buenos Aires, Santiago, Moskova, St. Petersburg, Kiev, Tahran, Hong Kong, Şangay, Abu Dabi dahil olmak üzere 50’nin üzerinde farklı şehirde izleyicilerle buluştu.

Sizleri Remote İstanbul yolculuğuna, İstanbul’un kodlarını yepyeni seslerle keşfetmeye davet ediyoruz...Katılımcılar İçin Bazı Genel Bilgiler

★ Lütfen etkinlik başlangıç saatinden 15 dakika önce etkinlik başlangıç noktasında mutlaka hazır bulunun.
★ Etkinlik boyunca kullanımınız için size özel bir kulaklık sistemi ve İstanbulkart tahsis edilecektir. Bu belgeyi tarafınızca imzaladığınız takdirde görevli arkadaşlar size malzemeleri teslim edecek ve etkinliğe hazırlayacaktır.
★ Etkinlik yaklaşık 120 dakika boyunca, şehrin içinde 2 km’lik bir mesafeyi yürümeyle tamamlanır.Etkinlik süresince kısa mesafede metro kullanılacağını belirtmek isteriz.
★ Etkinliğin başlangıç noktası ile bitiş noktası farklı olduğundan başlangıç noktasına toplu taşıma kullanarak gelmeniz tavsiye edilir. ★ Etkinlik açık havada ve yürüme düzeninde gerçekleştirileceği için rahat ayakkabı ve giyim tercihleri yapmanızı ve susuz kalmamanızı öneririz.
★ Etkinliğimizde 18 yaş sınırı vardır. 
★ Etkinlik süresinde kullanacağınız kulaklıklar hijyen kurallarına uygun temizlenip kişiye özel koruyucularla; İstanbulkartlar da dezenfekte mendilleri ile silinerek size teslim edilecektir.
★ COVID-19 önlemleri kapsamında başlangıç noktasında kayıt alınmaksızın ateş ölçme uygulaması yapılacaktır.
★ Etkinlik süresi boyunca “sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni” başta olmak üzere COVID-19 kapsamında uygulanan kurallara ve görevli arkadaşlarımızın uyarılarına uymanızı önemle rica ederiz.

REMOTE ISTANBUL ETKİNLİK BİLGİLERİNİ VE KURALLARINI OKUYUNUZ.


RIMINI PROTOKOLL’den REMOTE İSTANBUL
(KAEGI / KARRENBAUER)

Proje Tasarımı, Yazar ve Yönetmen: Stefan Kaegi
Remote İstanbul Mekan keşfi, Yazarı ve Yönetmeni: Jörg Karrenbauer
Proje Ses Tasarımı: Nikolas Neecke
Remote İstanbul Ses Tasarımı:  Ilona Marti, Peter Breitenbach
Dramaturji: Aljoscha Begrich
Yapım Yönetimi: Epona Hamdan, Monica Ferrari

"Remote X" bir Rimini Aparat yapımıdır.

HAU Hebbel am Ufer Berlin, Portekiz Goethe Enstitüsü ve Teatro Maria Matos, Festival Theaterformen Hannover/Braunschweig, Festival d'Avignon, Zürcher Theater Spektakel ve Kaserne Basel işbirliği içinde yürütülmektedir.

Capital Cultural Fund Berlin, Swiss Arts Council Pro Helvetia ve Fachausschuss Tanz und Theater Kanton Basel-Stadt tarafından desteklenmektedir. House on Fire üyesi bir ortak yapım olarak da Avrupa Birliği Kültür Programı tarafından desteklenmektedir. 


Remote İstanbul Uygulama Yapım Ekibi

Remote İstanbul yerel prodüksiyonu Kundura Sahne ve Lita YapımEvi işbirliğinde yapılmıştır.


Kültür Sanat & Artistik Direktör:
 S.Buse Yıldırım
İletişim & İş Geliştirme Yönetici: Tuğçe Taçkın
Yapım Amiri ve Yönetmen Asistanı: Burcu Bilgiç (Lita YapımEvi)
Yapım Asistanı: Feride Akalın (Lita YapımEvi)
Kundura Sahne Teknik Danışman: Okan Budak (Soul Engineers)
Afiş Tasarımı ve Kurumsal Tasarım Danışmanı: Ahmet Coka
Türkçe Çeviri ve Düzeltme: Murat Müftüoğlu
İngilizce Düzeltme:  Evan Pheiffer
Basın İlişkileri: Flint 
Teşekkürler: Yıldırım Holding, Kadıköy Belediyesi, Dijital Elektronik, Tepe Nautilus, 24Hours Media, 28014, Ayşe Draz, Buket Önem, Elif Güngör, Ferhat Alptekin, İsmet Murtezaoğlu, Kerem Arslanlı, Kerem Şahin, Kübra Ekler, Leman Yılmaz, Nazlı Çevik Azazi, Nihan Güneli, Pelin Başaran, Prof. Dr. Tano Papas, Dr. Reimar Volker, Stelyo Grigoris Joven, Ümit Mesci, Yağmur Karabacak

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi