CENNET ADA

 • 10 Mayıs 2023 | Çarşamba
  20:00

Bu etkinlik için sitemiz üzerinden satışa ayrılan kapasite dolmuştur. Biletlerinizi Passo üzerinden alabilirsiniz.

Belgesel tiyatronun yeni mucitleri olarak gösterilen Belçikalı sanatçı ikilisi Silke Huysmans ve Hannes Dereere’den “Cennet Ada” (Pleasant Island), zamanımız hakkında post-apokaliptik bir mesel. İkilinin tek kelime konuşmadan, tamamen bir akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirdikleri performans; bir zamanlar Pasifik’te bir cennet olan ve onlarca yıllık kolonizasyon ve madenciliğin ardından ekolojik yıkıma dönüşmüş Nauru adasında yaşananların izlerini sürüyor.

Bir zamanlar Avrupalı kaşifler tarafından “Cennet Ada” olarak tarif edilen Nauru, küçük bir Pasifik ada ülkesi. Büyük bir fosfat rezervuarının keşfi ile, kısa sürede dünyanın en zengin ülkelerinden birine dönüştü. Her toprak parçası, adanın son köşesine kadar kazıldı -tâ ki kaynaklar tamamen tükenene kadar. Kısa sürede nüfusu fakirleşti ve adanın ekosistemi geri dönülemeyecek şekilde bozuldu. Bugün, büyük miktarlarda mali yardımlar karşılığında Avustralya’nın mülteci kamplarına evsahipliği yapıyor. Nauru’da yaşananların dış dünyaya yayılmasını engellemek isteyen hükümet ise, gazeteci ve araştırmacıların ülkeye girişini yasakladı. Ada ayrıca, yükselen deniz seviyesi nedeniyle kelimenin tam anlamıyla suya batmış durumda.

2018 yazında birkaç haftalığına adaya girmelerine istisnai olarak izin verilen Silke ve Hannes, post-apokaliptik bir ortamda, adanın ve dolayısıyla tüm gezegenimizin tarihsel, ekolojik ve insani tükenmesini yakalamaya çalıştılar. Kamera kullanmaları yasak olduğu için tüm ses ve görüntüleri cep telefonlarına kaydettiler ve bu yolculuktan topladıklarını “Cennet Ada”da bir araya getirdiler. Tartışmaları, analizleri ve saha araştırmalarını iç içe geçirerek etkileyici bir belgesel tiyatro eserine dönüşen performans, içtenlikle durumun aciliyetine işaret ediyor: Naurus'un yok olan ekosistemi, yaklaşmakta olan bir küresel çevre felaketinin de habercisi.

Silke Huysmans & Hannes Dereere
Silke Huysmans (Brezilya, 1989) KASK School of Arts Ghent'te drama, Hannes Dereere (Belçika, 1990) de Ghent Üniversitesi'nde tiyatro bilimleri okudu. Brüksel merkezli ikili, performanslarıyla tiyatroda gazetecilik ve belgesel öğelerinin kullanımını araştırıyor. Çalışmalarının temelinde, projelerini şekillendirmek için kullandıkları kapsamlı saha araştırmaları vardır. 2016 yılından beri madencilik üzerine uzun soluklu bir araştırmayı içeren bir üçleme üzerinde çalışıyorlar. “Mining Stories / Madencilik Hikayeleri” adlı ilk performans, 2015 yılında Brezilya’da yaşanan ve yakın tarihin en büyük ekolojik madencilik felaketlerinden birine dönüşen bir baraj patlamasının hikâyesini anlatıyordu. Bu proje için doğup büyüdükleri Brezilya’ya geri dönen ikilinin performansı, Brüksel'deki Bâtard Festivali'nde gösterildi ve 2018’de Zürcher Theatrespektakel’de ana ödülü aldı. Serinin ikinci bölümü olan ve ada devleti Nauru üzerinden dünyaya bir ayna tuttukları “Pleasant Island”, 2019’da Brüksel'deki Kunstenfestivaldesarts'ta prömiyerini yaptı. İkilinin geçen yıl sahneledikleri son bölüm “Out of the Blue” ise, röportajlar ve sohbetler aracılığıyla, derin deniz madenciliği endüstrisinin derinlemesine bir portresini çiziyor. silkehuysmanshannesdereere.com

Cennet Ada
Orijinal Adı: Pleasant Island
60’ / İngilizce; Türkçe Üst Yazılı

Yazan, Yöneten, Oynayan: Silke Huysmans & Hannes Dereere
Dramaturji: Dries Douibi 
Ses Tasarımı: Lieven Dousselaere 
Yapım: Campo 
Ortak Yapım: De Brakke Grond, KAAP, Kunstenfestivaldesarts, Kwp Pianofabriek, Spielart Festival, Spring Festival, Veem House for Performance

Destekleriyle: VGC
Rezidanslar: Beursschouwburg, Buda, De Brakke Grond, De Grote Post, Kaap, Kwp Pianofabriek, LOD, Stuk, Veem House for Performance
 

 

 • TAM - 120 TL
 • Kundura Genç (25 yaş altı) - 50 TL

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  BİLET

  • Bilet satışı sadece beykozkundura.com adresinden yapılmakta, kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. Bilgi için: +90 216 323 31 30 / gise@beykozkundura.com
  • İnternet sitemiz üzerinden üye girişi yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilir, “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinizin takibini yapabilirsiniz.
  • Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez.
  • İndirimli Bilet alan izleyicilerin öğrencilik durumları etkinlik öncesinde mekân girişlerinde kontrol edilecektir. İndirimden yararlanabilmeleri için öğrencilerin, geçerli öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur. İstanbul Kart geçersizdir. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin okul kartları geçerlidir.

   MEKÂN KULLANIMI
  • Biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir, yeme-içme alanlarından faydalanabilir ve Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini de ücretsiz rezervasyonla ziyaret edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.
  • Etkinlik bilet/rezervasyonunuzun Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  • Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

   SAHNE
  • Engelli seyircilerimizin girişi ve izlemesi için uygundur.
  • Koltuklarımız numaralı değildir. 

   GÖSTERİM
  • Gösterilerin başlamasından sonra salona izleyici alınmamaktadır. Geç gelen izleyiciler Sahne’ye ilk uygun alkış arasında alınır. İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.
  • Etkinliklerde 18 yaş sınırı vardır. 18 yaş altı izleyicilerimiz gösteri ve konserleri ebeveynleri eşliğinde izleyebilirler. 
  • Kayıt: Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  • Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

   ULAŞIM
  • Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.
  • Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.
  • Etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksime ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek ücretsiz servis hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
   Kadıköy&Üsküdar Dönüş Güzergahı: Beykoz Kundura - Libadiye Alvarlızade Durağı - Altunizade - Fıstıkağacı - Üsküdar Meydan - Doğancılar - Kadıköy Rıhtım
   Taksim Dönüş Güzergahı: Beykoz Kundura - Levent - Zincirlikuyu Metrobüs - Beşiktaş – Taksim (AKM önü)

Bilet Seçimi

Satın Al

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi