Kundura Sahne, Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğinin kalbi niteliğindeki Kazan Dairesi’nin restorasyonu sonrasında etkinleştirilen Kundura Sinema’nın bitişiğinde yer alıyor. Tiyatro, performans, dans ve müzik gibi çeşitli disiplinleri ağırlamak için tasarlanan Kundura Sahne, bu alanların birbirleriyle etkileşimi için olanak tanımayı amaçlıyor.


Kazan dairesinden sıra dışı bir sanat deneyimine

Kazan Dairesi, fabrikanın 1999 yılına kadar aktif olduğu dönemde buhar üretiminin yapıldığı yer olarak kullanılıyordu. Hollanda’nın önde gelen tiyatro mimarisi konusunda uzman Theateradvies danışmanlığında ve Ten Bras Westinga mimarlık firmasının çalışmalarıyla bir sahneden fazlasını sunmak hedefiyle temel tasarım kararları alınarak, mekânın dönüşümü başladı. Performans sanatlarının ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılan restorasyon projesi, teknik gereksinimlere cevap vermesinin yanında esnek kullanım seçenekleri sunan bir tasarımla dönüştürüldü. Mekân tasarımı her türden etkinliğe elverişli bir yapıya sahip olacak şekilde işlevselliği ve mekânın tarihi karakterini buluşturacak bir anlayışla yapıldı.

Etkileyici ve fonksiyonel tasarımı ile bir sahneden daha fazlası olmayı amaçlayan Kundura Sahne, her türden etkinliğe elverişli bir yapıya sahip. İtalyan sahne formunda 220, meydan sahne formunda ise 320 kişilik oturma kapasitesine sahip mekân, oturma düzensiz 500 kişiye kadar ziyaretçi ağırlayabiliyor. Eskiden elektrik dağıtım yeri olarak kullanılan salonun hemen yanındaki yapı ise Kundura Sahne’nin fuaye alanına dönüştürüldü. Fuayenin yanındaki eski depo binası ise rekonstrüksiyon çalışmalarının ardından atölye, sergi ve etkinlik gibi benzeri faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.


Dinle, İzle & Oku

Kundura, sinema ve sahne için tasarladığı programlarına paralel olarak yeni içeriklerle sürekli zenginleştirdiği kültür blogu aracılığıyla yeni fikirlerin yol gösterdiği bir kültürel alan yaratıyor. Yapılan seçki, araştırma odaklı bir anlayışla, sinema yazarlarından dramaturglara Kundura’nın programındaki filmler ve sahnelenen yapıtlarla ilişkili, metinlere, video, konuşma gibi içeriklere yer veriyor.

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi