Eskiden deri ve ayakkabının üretildiği Beykoz Kundura’da günümüzde kültür ve sanat üretiliyor. Aslında kültür ve sanat Beykoz Kundura’nın çok eski geleneklerinden birini temsil ediyor. Fabrika döneminde günlük yaşamın bir parçası olan ve Beykoz halkının da katılımıyla gerçekleştirilen film gösterimleri Kundura Sinema’nın temellerini oluşturuyor. 

Kundura Sinema, mekânın geçmişindeki bu gelenekten yola çıkarak Beykoz Kundura’da film izleme kültürünü sürekli hale getirecek bir sinema salonu olarak tasarlandı. Uzun yıllardır film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, böylece sadece filmlerin üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle de buluştuğu bir kültür sanat alanına dönüştü. Günümüzde farklı coğrafyalardan ve farklı dönemlerden filmleri izleyiciyle buluşturuyor ve endüstriyel tasarımıyla sinemaseverlere benzersiz bir sinema izleme deneyimi yaşatıyor.

Özel küratöryal içerikleri, tematik programları ve yan etkinlikleriyle Kundura Sinema, filmler üzerine düşünen, konuşan, sinemaya dair alternatif bir perspektif sunan özgün bir mekân olarak misafirlerini bekliyor.

Kazan dairesinden sinema salonuna

Kundura Sinema, fabrikanın kalbi olan kazan dairesindeki bir bölümün restore edilmesiyle gösterim hayatına başladı. Rus Kazanı olarak adlandırılan mekânda tarihi bir fırın bulunuyordu. Bu fırının deposu olarak kullanılan yer şimdilerde sinema salonu; fırının olduğu yer de sinemanın fuayesi ve yeme içme alanı olarak hizmet veriyor. Kundura Sinema’daki modern film gösterimleri, 2017’nin yaz aylarından bugüne devam ediyor. 

Binanın aslı korunarak yapılan restorasyon çalışmalarının neticesinde son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmış bir sinema salonu ortaya çıktı. 135 kişilik oturma kapasitesine sahip Kundura Sinema 2018’in kasım ayında kapılarını açmadan önce, çeşitli pop-up etkinliklerle sinemaseverleri ağırlamaya başladı.
2017’nin ağustos ayında “Restore Film Günleri”ne, 2018’in ocak ayında ise Beykoz Kundura’nın karanlık, metruk köşelerinden esinlenerek “Kundura’dan Çıkış Yok!” başlıklı bir seçkiye ev sahipliği yaptı. Hemen ardından usta yönetmenlerin yaz filmlerinden oluşan “Sinemaya Kaçış” temalı film gösterimlerine imza attı. Kundura Sinema, 2018 Temmuz’unda ise şehrin dinamizmine yaraşır bir etkinlikle misafirlerini ağırladı. Kapalı salonun açılışından önce yapılan ve bir duyuru niteliğinde olan bu etkinlikte komediden drama, müzikalden gerilime farklı türlerde on bir film gösterildi. Uzun zaman sonra perdede ilk kez izleme şansı bulduğumuz filmlerin gösterildiği “Bir Yaz Gecesi Sineması” programı umutlu, heyecanlı ve aşk dolu bir yazın habercisi oldu.

Kasım 2018 itibariyle Kundura Sinema, misafirlerini kapalı salonunda ağırlamaya başladı. 2019’un temmuz ayında bir kez daha düzenlediği “Bir Yaz Gecesi Sineması” etkinliğiyle ilk sezonunu tamamlayan Kundura Sinema, bu dönemde büyük ilgi gördü. #sonikiüçdört sloganıyla duyurulan caz temalı kapanış etkinliği 4 güne 6 gösterim, 2 DJ performansı ve 1100 izleyici sığdırdı.

2020 yazında, Covid 19 kontrollü normalleşme süresinde belirtilen önlemleri en üst seviyede tutularak gerçekleşen Bir Yaz Gecesi Sineması, karantina dönemi sonrası İstanbullular ve sanatseverler için bir soluk oldu. MUBI Türkiye seçkisinden 4 film ve Kundura Sinema seçkisinden 2 film ile izleyicilere açıkhavada sinema keyfini yaşatan Bir Yaz Gecesi Sineması dopdolu geçti.


Kundura Sinema 2020-2021 sezonunda da yepyeni temalarda seçkiler, bambaşka küratöryal içerikler ve pandemi süreci sağlık önlemleriyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

 

Sıra dışı bir sinema deneyimi

Özenle tasarlanmış film programlarının düzenli gösteriminin yapıldığı Kundura Sinema, film türü veya coğrafya gözetmeksizin izleyicisine diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunuyor. Özgün endüstriyel mimariye sahip bir repertuar sineması olan Kundura Sinema’da film gösterimleri haftanın farklı günlerinde gerçekleşebiliyor.  Güncel program ve ulaşım bilgilerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kundura Sinema Beykoz Kundura’nın endüstriyel mirasını ve tarihi atmosferini daha geniş kitlelerle paylaşabilmek adına belgesel seçkilerine ve ücretsiz programlara da ev sahipliği yapıyor. Kundura Sinema, öğrenciler, çocuklar ve aileleri de unutmayarak farklılaşan özel seçkileriyle programında yer veriyor. Açık Perde projesi ile sektöre ışık tutan Kundura Sinema, yenilikçi ve benzersiz bu projesiyle genç yönetmenler ve izleyicileri bir araya getirerek diyaloğa dayalı yaklaşımını bir adım öteye taşıyor. Kundura Sinema, alışılmışın dışında film gösterimlerinin yanında her yaştan bireye hitap eden atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

2020 Kasım’ında ikinci yaşını kutlayan Kundura Sinema çevirimiçi film gösterimleri ve sinemaya dair çok özel makaleler, bilgiler ve eleştiri yazıları yeni blog’u kultur.beykozkundura.com adresinde biraraya getirerek izleyicisine yeni dünyalar açıyor. Çevirimiçi gösterimlerinde dünya festivallerinden ve sinema tarihinden seçkiler ile kısa filmlere yer veren Kundura Sinema, festivalleri fokus alan ve özel bir koleksiyon sunan online film platform Kinoscope ile işbirliği yaparak, özenle seçilen filmlerle genç ve usta yönetmenleri çevrimiçi ortamda bir araya getiriyor. Çevirimiçi gösterimlere ek olarak sinema özelinde çevirimiçi konuşmalar, atölyeler ve etkinliklere de yer vermeyi planlayan Kundura Sinema, 2.yaşını dolu dolu kutluyor.Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi