SİNEMA’NIN İLK EDEPSİZ KADINLARI

KUNDURA SİNEMA

 • 30 Ekim 2022 | Pazar
  15:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz
Kayıt için TIKLAYINIZ.

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura, son beş yıldır olduğu gibi bu yıl da 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü*’nü özel bir gösterim ile kutluyor. Kundura Sinema’nın büyük ilgi gören ve sinema tarihinin ilk kadın komedyenlerinin filmlerini buluşturan Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları adlı kısa film seçkisi, bu güne özel bir gösterimle 30 Ekim’de Kundura Sinema’da sinemaseverlerle buluşuyor. Piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun canlı performansları eşliğinde gösterilecek seçki, kolektif hafızamıza dönüşen bu filmleri hep birlikte hatırlamaya ve dönemin meşhur olan ama bugün unutulmuş kadın oyuncularına selam göndermeye çağırıyor.

Adını, ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016’daki Başkanlık Tartışması’nda rakibi Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden alan Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları seçkisinin küratörlüğünü, EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni ve yazar Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld birlikte üstlendi.

30 Ekim Pazar günü Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek seçkiyi izlemek için yerinizi ayırtmayı unutmayın.

*İnsanların yaşamları ve kültürleri hakkında kolektif bir hafıza yaratan ve farklı ulusları ortak paydalarda buluşturarak kültürel mirasa katkıda bulunan görsel ve işitsel belgelerin korunması, kaybolmaya yüz tutan arşivlerin tekrar keşfedilmesine dair kamusal farkındalığın yaratılmasını hedefleyen 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü, UNESCO tarafından 1980 yılından beri kutlanıyor.
#KunduraSinema #NastyWomen #CanlıMüzikEşliğinde #SessizFilm

FİLMLER

-Laughing Gas
(1907)
-Mary Jane’s Mishap; Or Don’t Fool With The Paraffin (1903),
-Madame Is Athletic (1908)
-The Red Girl And The Child (1910)
-Betty’s Boat(1911)
-Rosalie A La Maladie Du Sommeil (1911)
-Lea Bambola (1913)
-Daisy Doodad's Dial (1914)

SİNEMA’NIN İLK EDEPSİZ KADINLARI / CINEMA’S FIRST NASTY WOMEN

Ortak Küratörler:
Laura Horak, Maggie Hennefeld, Elif Rongen-Kaynakçı
Yapımcı: Bret Wood (Kino Lorber)
Müzik Süpervizörü: Dana Reason (Oregon State Üniversitesi)
Proje Koordinatörü: Kate Higginson (Carleton Üniversitesi)
Anlaşmalar Yetkilisi: Aslı Eran (Carleton Üniversitesi)

Araştırma Görevlileri ve Çevirmenler: Daniel Aufmann (Minnesota Üniversitesi), Aurore Spiers (Chicago Üniversitesi), Vanessa Cambier (Minnesota Üniversitesi)

Katılımcı Arşivler: Eye Filmmuseum (Eye Film Müzesi), Kongre Kütüphanesi, Jérome Seydoux Pathé Vakfı, Britanya Film Enstitüsü, Blackhawk Films, George Eastman Müzesi, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri, Norveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç Film Enstitüsü, San Francisco Sessiz Film Festivali, Modern Sanat Müzesi

Proje Ortakları: Jay Weissberg (Giornate del Cinema Muto – Sessiz Sinema Günü), Kate Saccone ve Jane Gaines (Women Film Pioneers Project – Kadın Film Öncüleri Projesi), Carleton Üniversitesi (Ottawa)

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  BİLET

  • Bilet satışı sadece beykozkundura.com adresinden yapılmakta, kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. Bilgi için: +90 216 323 31 30 / gise@beykozkundura.com
  • 2 bilet ve üzeri alımlarda %20 indirim uygulanmaktadır.
  • İnternet sitemiz üzerinden üye girişi yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilir, “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinizin takibini yapabilirsiniz.
  • Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez.
  • İndirimli Bilet alan izleyicilerin öğrencilik durumları etkinlik öncesinde mekân girişlerinde kontrol edilecektir. İndirimden yararlanabilmeleri için öğrencilerin, geçerli öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur. İstanbul Kart geçersizdir. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin okul kartları geçerlidir.

   MEKÂN KULLANIMI
  • Biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir, yeme-içme alanlarından faydalanabilir ve Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini de ücretsiz rezervasyonla ziyaret edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.
  • Etkinlik bilet/rezervasyonunuzun Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  • Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

   SİNEMA
  • Kundura Sinema’da sertifikalı havalandırma sistemlerimiz %100 temiz hava ile çalışır ve karışım hücresi içermez.
  • Salonda oturma alanı ve ortak kullanım alanları gösterimlerden önce ve sonra düzenli olarak dezenfekte edilir.
  • Engelli seyircilerimizin girişi ve izlemesi için uygundur.
  • Koltuklarımız numaralı değildir.

   GÖSTERİM
  • Tüm filmler orijinal dilinde Türkçe altyazılı gösterilmektedir.
  • Elektronik altyazı sisteminde teknik bir arıza çıkması durumunda, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı durumlarda film gösterimine altyazısız devam edilecektir. 
  • Film gösterimlerinin başlamasından sonra salona izleyici alınmamaktadır. İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.
  • 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.
  • Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  • Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

   ULAŞIM
  • Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.
  • Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi