NEVER ODD OR EVEͶ
KUNDURA SAHNE

  • 03 Kasım - 04 Kasım

NEVER ODD OR EVEͶ, Türkiye ve Portekiz’den iki koreograf ikilisi arasında bir işbirliği projesidir. Türkiye'den Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan ile Portekiz'den Sofia Dias ve Vítor Roriz’i buluşturan proje, on yıldan fazla süredir neredeyse yalnızca partneriyle çalışan bu iki çiftin, bu kadar uzun süre birlikte çalışmanın aynı zamanda paylaşılan bir yalnızlık deneyimi olduğunu göstermesidir.

Birbirinden farklı yaratıcı yaklaşımlara ve deneyimlere sahip olmalarına rağmen bu iki çift, kesinlik, minimalizm, dil ve soyutlamaya karşı aynı ilgiye sahip olup, söylenen söz, ses, hareket ve jest arasındaki etkileşimlere karşı artan bir ilgi duyuyor.

NEVER ODD OR EVEͶ’da, her ikili ve her beden arasında benzerlik güçlü bir çekiciliğe sahip olsa da koreograflar aynı zamanda onları neyin farklılaştırdığıyla ve bir distorsiyon arayışında bu farklılıkların nasıl vurgulanacağıyla ilgileniyorlar.

Ancak bu ikililerin her birinin kendisini “bilinmeyen” bir bölgeye kaydırması için dörtlünün kolektif enerjisiyle hala yapılacak çok şey var...

NEVER ODD OR EVEͶ

Türkçe ve İngilizce; Türkçe ve İngilizce üst yazılı
70’ 
Ortak Yönetim ve Performans: Filiz Sızanlı, Mustafa Kaplan, Sofia Dias, Vítor Roriz
Işık tasarım ve Teknik Yönetim: Cárin Geada
Sahne ve Kostüm Tasarım: Ângela Rocha 
Ses: Sofia Dias
Yönetim ve Dağıtım: Vítor Alves Brotas
Proje Menajeri: Maya Çelem
Yapım: Agência 25

Ortak Yapımcılar: Théâtre de la Ville, São Luiz Teatro Municipal, Alkantara Festival, La Briqueterie, Teatro Viriato, CCN Nantes, Teatro Municipal do Porto /Festival DDD – Festival Dias da Dança

Destek: Fundação Calouste Gulbenkian, Casa-Atelier – Fundação Arpad Szenes – Vieira da Silva, Câmara Municipal de Lisboa, Polo Cultural Gaivotas | Boavista
Teşekkürler: Leonor Carpinteiro, Sima Can Kaplan

MUSTAFA KAPLAN & FİLİZ SIZANLI / TALDANS

Taldans 2003 yılında Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı tarafından kurulmuştur. Kaplan ve Sızanlı'nın üretimleri, mühendislik ve mimarlık alanlarındaki akademik geçmişleri ile doğrudan ilişkilidir. Koreografilerinde bedenin mekân ve matematikle ilişkisini araştırarak skorları, serileri, kültürel ve kamusal alanlarda oyun ve performans ilişkisinde ele alırlar. “Enerji Dramaturjisi”, “Kararsız Denge”, “Oyun ve Doğaçlama” kavramlarını araştırmalarında kullanan Taldans son dönem işlerinde bedenin uzam ve ses örgüsünde hafıza ve imgelerin koreografik yansımasına odaklanmıştır. İstanbul merkezli Taldans, ulusal ve uluslararası festivallerde repertuvar eserlerini sergilemekte, farklı ülkelerden sanatçılarla iş birlikleri yapmakta ve aynı zamanda kendi bireysel projelerini de geliştirmektedir. İkili, ürettiği tüm performansların yanı sıra dans/hareket dersleri, atölye çalışmaları ve sanatçı buluşmaları organize etmektedir. Taldans kapsamında birlikte Dolap (2000), Sek Sek (2002), Solum (2004), Graf (2006), Dokuman (2009), iP/Site (2011), Eskiyeni (2012), We Need To Move Urgently (2014), Taldans Taldans’ı Anlatıyor (2014), 600 Steps (2015), Victory Over The Sun (2017), Ritual for a Sensitive Geography / Julie Nioche ile beraber (2018), DO KU MAN / remake (2018), Less Than No Time (2020), Never Odd Or Even / Sofia Dias ve Vitor Roriz ile beraber (2022), Audio Choreography (2022) gibi birçok bağımsız ve ortak projeye imza attılar.

SOFIA DIAS & VÍTOR RORIZ
Sofia Dias ve Vítor Roriz, 2006 yılından bu yana işbirliği yapan sanatçı ve koreograf bir ikilidir. Araştırmalarının hibrit doğası, güçlü bir merak ve deneme ihtiyacına bağlı olarak, farklı bağlamları geçerek sanatsal alanlar arasındaki sınırları bulandıran çeşitli gösteriler, performanslar, videolar, podcast'ler ve enstalasyonlar üretmişlerdir. Sahne için tasarlanmış performansları, genellikle ikili tarafından sahnelenen, metin ve ses ile ilgili özel bir koreografik dil çağrıştırmaktadır ve 17'den fazla ülkede sunulmuştur. 2011 yılında "A gesture that is nothing but a threat" için Prix Jardin d'Europe Ödülü’nü kazandılar. Catarina Dias, Marco Martins, Clara Andermatt, Mark Tompkins, Felipe Hirsch, Boris Charmatz gibi farklı sanatçılarla ortak çalışmalar yapmış ikili halen, Tiago Rodrigues ile işbirliklerini sürdürmektedirler. 2018/2019'da PACAP 2 ve 2023'te PACAP 6 (Performans Sanatlarında Yaratıcılık İleri Programı) için küratörlük yapmaları için davet edilmişlerdir, bu etkinlikler Fórum Dança, Lizbon'da gerçekleşmiştir. 2023-2024 yılları arasında Fundação Champalimaud'da konuk sanatçı olarak davet edilmişlerdir.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta Değil
NEVER ODD OR EVEͶ KUNDURA SAHNE 03.11.2023 21:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Satışta Değil
NEVER ODD OR EVEͶ KUNDURA SAHNE 04.11.2023 17:00 Geçmiş Etkinlik

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi