SİNEMA’NIN EDEPSİZ KADINLARI II
KUNDURA SİNEMA

  • 27 Mart - 16 Nisan

Sinema’nın Edepsiz Kadınları II

Kundura Sinema
’nın geçen yıl büyük ilgi gören sessiz film programı Sinema’nın Edepsiz Kadınları ikinci bölümüyle devam ediyor. Adını, Donald Trump'ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında rakibi Hillary Clinton’a yönelik bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “nasty woman” (edepsiz kadın) sözünden alan program; ahlâk kavramı ve cinsiyet rolleriyle sınırlandırılmayı reddeden, kuralları hiçe saymış kadın komedyenlere selam gönderiyor. Dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunan programın ikincisi; 1899-1914 tarihleri arasında ABD, Fransa ve İtalya’da çekilmiş sessiz kısa filmlerden özel bir seçkiyi bir araya getiriyor. Küratörlüğünü EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ve film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı program kapsamında 6 kısa film Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak ve gösterimler piyanist, müzisyen ve prodüktör Gonca Feride Varol’un canlı müziği eşliğinde gerçekleşecek.

Küratörlüğünü EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ve film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı program kapsamında 6 kısa film Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak ve gösterimler piyanist, müzisyen ve prodüktör Gonca Feride Varol ile keman sanatçısı Seçil Başabak Kalyoncu'nun canlı müziği eşliğinde gerçekleşecek.

GONCA FERİDE VAROL 1986 yılında Istanbul’da doğan Gonca Varol 7 yaşında piyano çalmaya başladı. Lise ve üniversite donemlerinde çeşitli rock, blues ve pop müzik gruplarında klavye çalan Varol, Baki Duyarlar ve Burak Bedikyan’dan Caz Armonisi ve Caz Piyano dersleri aldı. Caz kulüplerinde, TV şovlarında, bar ve onemli müzik festivallerinde sahne aldı. 2020 yılında “Renew Your Mind” adlı meditatif albümünü yayınlandı. Kundura Sinema’nın sessiz film gösterimlerinde, Shoes / Ayakkabılar (Lois Weber, 1916), Berlin: Die Sinfonie der Großstadt / Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi (Walter Ruttmann, 1927) ve en son geçen yıl Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilen East is West / Doğu Batıdır” adlı filmlere piyanosuyla eşlik etti. Halen Snapmuse Müzik Prodüksiyon şirketinde müzik yapımcısı olan Varol, aranjör, vokalist, şarkı ve söz yazarı, piyanist ve klavyeci kimlikleriyle müzik üretimine devam etmektedir.

SEÇİL BAŞABAK KALYONCU 1977 yılında Ankara'da dünyaya gelen Seçil Başabak Kalyoncu, müzik ile ilk ilişkisini,  çocukluk döneminde müzik öğretmeni annesi ile birlikte kurmuştur. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman bölümünde müzik eğitimine başlamış, 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olmuştur. Öğrenimi boyunca birçok solo, oda müziği ve orkestra konserleri vermiş, çeşitli masterclass çalışmalarına katılmıştır. 2000 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nda çalışmaya başlamış ve 2011'den bugüne İstanbul Devlet Senfoni Orkestra'sında görev yapmaktadır. 2013-2018 yılları arasında Christophe Bassuat ile Suzuki Metodu teacher training eğitimlerini Türkiye ve Fransa'da takip etmiş ve küçük çocuklarla  çalısmaya başlamıştır. Halen keman öğrencileri ile öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedir. Ayvalık'ta hayat bulan 'Zeytin Çekirdekleri' projesinde yer almış, çok sayıda çocukla keman ve orkestra alanlarında çalışma fırsatı bulmuştur.


LAUGHING GAS
ABD, 1907, 6’40”

MARY JANE'S MISHAP; OR DON’T FOOL WITH THE PARAFFIN
Birleşik Krallık, 1903, 4’

LE BATEAU DE LÉONTINE / BETTY’S BOAT
Fransa, 1911, 4’48”

ROSALIE A LA MALADIE DU SOMMEIL
Fransa, 1911, 4,5’

DAISY DOODAD'S DIAL
ABD, 1914, 10’

LEA BAMBOLA
İtalya, 1913, 6’

MADAME FAIT DU SPORT (Madame is Athletic)
Fransa, 1908, 10’

THE RED GIRL AND THE CHILD
ABD, 1910, 17’

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta Değil
SİNEMA’NIN EDEPSİZ KADINLARI II KUNDURA SİNEMA 27.03.2022 17:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Satışta Değil
SİNEMA’NIN EDEPSİZ KADINLARI II KUNDURA SİNEMA 16.04.2022 17:00 Geçmiş Etkinlik

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi