KIRMIZI PABUÇLAR
Kundura Sinema

  • 21 Kasım - 13 Aralık

Orijinal adı | The Red Shoes
Yönetmen | MICHAEL POWELL, EMERIC PRESSBURGER

İngiltere / 1948 / Renkli / 135’ / DCP
İngilizce, Fransızca, Rusça; Türkçe altyazılı

Senaryo     | Michael Powell, Emeric Pressburger
Oyuncular | Anton Walbrook, Marius Goring, Moira Shearer

Birlikte kurup yönettikleri yapım şirketi “The Archers” ismiyle de tanınan, bir dönemin iki usta ismi Emeric Pressburger ve Michael Powell imzası taşıyan 1948 yapımı Kırmızı Pabuçlar, zamanının çok ötesinde sahneleri ve şiirsel üslubuyla sinema tarihinin en unutulmaz yapımları arasında gösteriliyor. Bir İngiliz yapımı olsa da ABD gişelerinde de büyük başarı yakalayan film, 5 milyon doları aşan gişe rekoruyla sinema tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı filmlerinden biri.

Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in 1845 yılında kaleme aldığı aynı isimli masaldan yola çıkarak beyazperdeye yansıtılmış bu müzikal dram; adanmışlık, hırs ve tutku gibi kavramların etrafında dolaşarak sanatı ve kişisel hayatı arasında kalmış bir balerinin hikâyesini seyirciyle buluşturuyor. Teyzesinin yardımıyla dünyaca ünlü Boris Lermontov’un bale okuluna girmeye hak kazanan Victoria’yı filmde Moira Shearer canlandırıyor. Shearer, film boyunca büyük bir ustalıkla sergilediği vücut dili ve eşsiz performansıyla akıllara kazınıyor. Jack Cardiff’in dönemine meydan okuyan sinematografisi ise sinema tarihine iz bırakan bu performansı adeta taçlandırıyor.

Anton Walbrook’un canlandırdığı, gerçek bir idealist ve kusursuzluk tutkunu olan Lermontov, evlenme kararı alan baş balerini gruptan atınca Victoria için kaçırılmayacak bir fırsat doğar: Baş balerin olma ve Julian Craster’ın bestelediği önemli bir oyunda yer alma şansı yakalamıştır. Fakat kısa bir süre sonra Julian’a âşık olur ve çift evlenmeye karar verir. Bu kez gruptan atılan ve kişisel hayatıyla tutkunu olduğu sanatı arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılan Victoria olacaktır.

İşlediği konu itibarıyla sanata dair bir sanat eseri olan ve sahip olduğu ritim duygusuyla seyirciyi kendine hayran bırakan Kırmızı Pabuçlar; En İyi Özgün Müzik Altın Küre ödülü, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Müzik Oscar ödülleri de dahil olmak çok sayıda ödülün sahibi. İlerleyen yıllarda aralarında Kırmızı Değirmen, Siyah Kuğu’nun da bulunduğu pek çok müzikal yapıma ilham olan film, British Film Institute (BFI) tarafından belirlenen En İyi 100 İngiliz Film listesinde Büyük Umutlar (David Lean, 1998), Kerkenez (Ken Loach, 1969), 39 Basamak (Alfred Hitchcock, 1935), Trainspotting (Danny Boyle, 1996) ile birlikte ilk 10 sırada yer alıyor. Victoria’nın etkileyici hikâyesinin yönetmen Martin Scorsese ve yazar Margaret Atwood’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçıya ilham verdiği söyleniyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
KIRMIZI PABUÇLAR Kundura Sinema 21.11.2020 17:00 Satışta
Detay
Satışta
KIRMIZI PABUÇLAR Kundura Sinema 05.12.2020 17:00 Satışta
Detay
Satışta
KIRMIZI PABUÇLAR Kundura Sinema 13.12.2020 17:00 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi