STEFAN KAEGI İLE SANATÇI KONUŞMASI

  • 14 Ocak 2021 | Perşembe
    20:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz & Çevrimiçi
Kayıt formu için TIKLAYINIZ
Dili:
İngilizce, simultane Türkçe çeviri yapılacaktır.

STEFAN KAEGI İLE SANATÇI KONUŞMASI: 
"Nakledilmiş oyuncular ve uzaktan kontrol edilen seyirciler üzerine”


Belgesel materyali ile teatralin karışımının sizi bir anda iklim değişikliği ya da Avrupa politikası gibi çok daha kompleks konulara çelebileceği, kurmaca ve gerçeklik arasındaki eşiğe hoşgeldiniz!
Kundura Sahne, performans sanatları dalından sanatçı ve öğrencileri, dramaturgları, eleştirmenleri, gazetecileri, tasarımcıları, yazarları ve yönetmenleri Almanya’nın özgün tiyatro topluluğu Rimini Protokoll ’un kurucularından Stefan Kaegi’nin bu özel sanatçı konuşmasına davet ediyor.

Kundura Sahne, pandemi döneminde Remote Istanbul performansı ile sahnesini şehrin kalbine, İstanbul’un sokaklarına taşıyarak performans boyunca gündelik hayatın pratiğine dair şehirle kurduğumuz ilişkiyi sorgulama, yapay zeka ile davranışlarımızı gözlemleme olanağı sundu. Önümüzdeki yaz aylarında İstanbul ile yeniden buluşacak olan performans öncesi Kundura Sahne, Remote X projesinin tasarımcısı, yönetmeni ve Rimini Protokoll’ün kurucularından Stefan Kaegi’yi dijital ortamda ağırlıyor. Sanatçı Kaegi, sanatsal pratiğinin ilkeleri doğrultusunda Rimini Protokoll’ün projeleri üzerinden tiyatronun performatif dilinin gerçekle olan ilişkisini yeniden tanımlamayı, iç içe geçen anlatılar ve katmanlar üzerinden değerlendirmeyi öneriyor.

Katılımcılarla kendi pratiklerini ve araştırma alanlarını paylaşacak olan Kaegi, Rimini Protokoll imzalı işleri içerisinden; uzaktan kumanda edilen 50 izleyiciden, istatiksel olarak seçilmiş 100 vatandaştan, uluslararası silah satıcılarına kadar farklı örnekleri gösterirken bu işlerin uygulamasını anlatacak.

STEFAN KAEGI 
Stefan Kaegi çok çeşitli iş birlikleriyle belgesel tiyatro oyunları, işitsel projeler, özel formatlar ve kentsel ortamda var olan eserler ortaya çıkarıyor. Araştırma ve kavramsal işleyişleri takip ederek, anlatacak bir hikayesi olup da profesyonel oyuncu olmayan “uzmanlar”la çalışmayı tercih ediyor. Eserlerinin çoğunu 2000’lerin başında Helgard Haug ve Daniel Wetzel ile beraber kurduğu tiyatro oluşumu Rimini Protokoll bünyesinde üretmektedir.
2014’ten beri Remote X’i Şangay, Moskova, New York ve son olarak İstanbul gibi birbirinden çok farklı büyük şehirlere uyarlıyor, aynı zamanda da yaşamlarının sonuna yaklaşmış 8 insanla beraber oluşturduğu interaktif enstalasyonu Nachlass ile Avrupa’yı turluyor. Son projesi Uncanny Valley için, Alman yazar Thomas Melle’in klonuymuşçasına performans sahneleyen bir insansı robot üreterek de tiyatroda yapay zeka kullanımında yeni bir dönüm noktası yaratmıştır.
Kaegi 2005 yılında Mnemopark projesiyle “Politik im Freien Theater” festivalinde jüri özel ödülü kazanmıştır. 2010 yılında Avrupa Kültürel Çeşitlilik ödülüne layık görülmüştür. 2011’de Radio Muezzin projesi Saraybosna Tiyatro Festivali’nde jüri özel ödülünü almıştır. Remote Moskow projesi de 2015 yılında Rus Tiyatro Festivali’nde Altın Maske ödülüne aday gösterilmiştir.

Rimini Protokoll
Helgard Haug
, Stefan Kaegi ve Daniel Wetzel 2000 yılında Rimini Protokoll ismini verdikleri tiyatro oluşumunu kurmuşlar ve o zamandan beri bu ismin çatısı altında farklı gruplar oluşturarak çalışmışlardır. Gerçeğe dair yeni perspektifler yaratmak için, tiyatronun imkânlarını ürettikleri her iş ile genişletmeye devam etmişlerdir.
Rimini Protokoll genellikle sahne işlerini, müdahalelerini, performatif yerleştirmelerini ve radyo oyunlarını, bilgi ve becerilerini tiyatro dışında edinmiş uzmanlarla beraber geliştirir.  Ayrıca, mekânları ve sosyal yapıları teatral biçimlere aktarır. Seyircinin oyuna katılması ve teknolojinin oyunbaz bir şekilde kullanılması eserlerin birçoğunda önemli bir yer işgal eder.

    * Dili: İngilizce, simultane Türkçe çeviri yapılacaktır.

    * Kontenjan kapasite ile sınırlıdır.
    * Ücretsiz ve çevrimiçi olarak gerçekleşecek konuşma için Zoom linki katılmak istediğiniz tarihten 1 gün önce e-posta adresinize iletilecektir.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi